+48 609 479 000
+48 12 251 54 23
biuro@izolacjepiankowe.com.pl
you-tube

Od fundamentów po dach – izolacje natryskowe w budownictwie jednorodzinnym

Szczelność i ochrona termiczna budynku jest bardzo zależna od zastosowanych rozwiązań w obszarze izolacji. Szeroki zakres zastosowań mają tutaj powłoki natryskowe o przeznaczeniu hydro i termoizolacyjnym.

 

Izolacja fundamentów

Fundamenty budynku mogą być zabezpieczone przed wodą pianą poliuretanową zamknięto-komórkową, odporną na działanie wody. Zaletą zastosowania piany na tym etapie budowy, to przede wszystkim, dobra przyczepność piany do podłoża, także powierzchni o nierównych czy nieregularnych kształtach. Piana dokładnie i szczelnie izoluje

fundament, a natryskowa metoda aplikacji pozwala na dotarcie do trudnodostępnych miejsc.

W celu dokładnej izolacji płyty fundamentowej można zastosować polimoczniki. Natrysk powłoki polimocznikowej pozwala na uzyskanie jednolitej, szczelnej i trwałej powłoki odcinającej wilgoć z fundamentu. Celem ocieplenia podłogi, na płycie fundamentowej lub tzw. chudym betonie, stosuje się pianę zamknięto-komórkową, na którą wylewa się posadzkę (wylewkę). Takie rozwiązanie zapewnia izolację termiczną podłogi.

 

Ocieplenie ścian budynku

 

Pianę poliuretanową wykorzystuje się także do ocieplenia ścian zewnętrznych budynku. Jest to rozwiązanie stosowane w miejscach, gdzie planowana jest okładzina w postaci, na przykład, elewacji drewnianej. Wynika to z cech izolacji natryskowej z pianki, która charakteryzuje się pofalowaniem i brakiem możliwości uzyskania zupełnie równej powierzchni pod elewację tradycyjną. Drugim przypadkiem zastosowania piany do ocieplenia ścian jest budownictwo szkieletowe (domy budowane tzw. metodą kanadyjską. Pianą wypełniane są przestrzenie pomiędzy elementami szkieletu.

Ocieplenie poddasza

Do ocieplenia poddasza od wewnątrz stosuje się, najczęściej, pianę o strukturze otwartych komórek, posiadającej właściwości termiczne oraz oddychające. Ta metoda izolacji pozwala na wykonanie szczelnego natrysku, bez łączeń i mostków termicznych. Pianki posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjne przeciwdziałające utracie ciepła przez dach, chronią przed nagrzewaniem się budynku w upalne dni, a także zapewniają dobre wyciszenie poddasza.  W przypadku izolacji od góry stropów betonowych, można zastosować pianę zamknięto-komórkową. Wówczas, aplikuje się izolację na beton między więźbą dachową, zanim zostanie wykonane pokrycie dachowe.

 

Cechą izolacji natryskowych jest ich wrażliwość na warunki atmosferyczne. Dotyczy to, w szczególności, natrysków zewnętrznych na fundamentach czy ścianach. Roboty mogą wykonywane podczas niskiej wilgotności powietrzna i podłoża oraz w odpowiednio wysokich temperaturach (powyżej 10 st.). Ceny izolacji zależą, głównie, od rodzaju materiału oraz grubości izolacji. Orientacyjne ceny izolacji poddasza można sprawdzić w kalkulatorze dostępnym na naszej stronie.