+48 609 479 000
+48 12 251 54 23
biuro@izolacjepiankowe.com.pl
you-tube

Technologia wykonywania izolacji natryskowych

Izolacje natryskowe mogą być stosowane w wielu różnych obiektach budowlanych i na bardzo różnych powierzchniach i podłożach. W związku z tym, różna jest specyfika przygotowania podłoża do natrysku. Ich zasadniczą cechą wspólną jest wymóg aby powierzchnia do izolacji była czysta, sucha i odtłuszczona oraz bez rozwarstwiających się powłok.

Samo przygotowanie podłoża nie jest bardzo wymagające i w przypadku pianek poliuretanowych nie wymaga nawet gruntowania. Aplikacja pianki może zostać dokonana na różne powierzchnie, takie jak: membrana dachowa paroprzepuszczalna, pełne deskowanie, płyty OSB, a także papa, beton i blacha. Pianki poliuretanowe nie wymagają żadnych dodatkowych elementów mocujących czy montażowych, ponieważ sam materiał gwarantuje dobrą przyczepność do różnych podłoży.

Z kolei, zastosowanie natryskowych izolacji polimocznikowych, wymaga przygotowania podłoża w sposób zapewniający jego gładkość,  szczególnie w przypadku podłoży betonowych. Bowiem wszelkie niedoskonałości, ubytki wżery i dziurki w podłożu mogą nie tylko pogorszyć efekt estetyczny, ale również wpłynąć na szczelność powłoki.  Na etapie wyboru materiałów do izolacji natryskowych ważny jest odpowiedni dobór gruntu do rodzaju podłoża w celu zapewniania odpowiedniej przyczepności powłoki oraz odcięcia wilgoci z podłoża. Po zagruntowaniu dokonuje się aplikacji polimoczników o grubości dostosowanej do przeznaczenia danej powłoki i jej planowanego obciążenia.

Technologia powłok natryskowych (zarówno pianek poliuretanowych, jak i polimoczników) pozwala na szybkie ich użytkowanie, już po 24h od aplikacji, co stanowi zaletę izolacji natryskowych w stosunku do innych metod i jest istotne w przypadku wykonywania robót sezonowych czy w obiektach, w których ich wyłączenie z użytkowania na długi okres czasu (np. w halach produkcyjnych) jest trudne do wykonania lub niemożliwe.

O szczelności powłok poliuretanowych i polimocznikowych w dużej mierze decyduje technika ich wykonania przez wykonawcę, która wymaga wiedzy technicznej oraz praktycznego doświadczenia.