+48 609 479 000
+48 12 251 54 23
biuro@izolacjepiankowe.com.pl
you-tube

Materiały wykorzystywane do izolacji natryskowych

Pianki poliuretanowe i polimoczniki to podstawowe materiały wykorzystywane do izolacji natryskowych. Na rynku funkcjonują polscy producenci, jak i dystrybutorzy wprowadzający do obrotu materiały zagraniczne. Poszczególne materiały różnią się między sobą możliwościami zastosowania, jakością (palnością, trwałością, wytrzymałością, estetyką), jak i ceną. Z tego powodu zaleca się, aby dobór materiałów dla danej inwestycji był dokonywany przy wsparciu doradcy technicznego wykonawcy, który następnie będzie udzielał gwarancji na roboty.

Rekomendowana metoda doboru materiałów jest związana z technologią wykonania izolacji natryskowych, która wymaga zastosowania materiałów odpowiednich do przeznaczenia po uwzględnieniu, między innymi, takich czynników jak: miejsce natrysku, sposób użytkowania, narażenie na czynniki chemiczne i mechaniczne czy wymagana estetyka. Aby uzyskać efekt w postaci trwałości powłok izolacyjnych będących podstawową zaletą izolacji natryskowych, ważne jest: po pierwsze – właściwy dobór materiałów, po drugie – ich prawidłowa aplikacja.

Podczas wyboru materiałów do wykonania izolacji natryskowych należy wziąć pod uwagę planowany do uzyskania efekt. Pianki poliuretanowe otwarto-komórkowe stosowane się do termoizolacji wewnątrz obiektów. Z kolei, pianki poliuretanowe zamknięto-komórkowe służą zarówno do izolacji cieplnej, ale także, stanowią zabezpieczenie przed wodą i są wykorzystywane do izolacji fundamentów i dachów płaskich. Dla celu hydroizolacji stosuje się również polimoczniki, które doskonale izolują przed wilgocią, ale nie zapewniają efektu ocieplenia. Powłoki polimocznikowe doskonale sprawdzają się także jako posadzki przemysłowe oraz jako zabezpieczenie chemiczne i antykorozyjne, a także gdy wymagana jest duża wytrzymałość mechaniczna.

Poszczególne materiały można ze sobą łączyć uzyskując efekt termo i hydroizolacji czego najlepszym przykładem będzie wykorzystanie pianek poliuretanowych zamknięto-komórkowych na dachach płaskich i ich zabezpieczenie powłoką polimocznikową, zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi (związanymi na przykład z odśnieżaniem), jak i promieniami UV.