+48 609 479 000
+48 12 251 54 23
biuro@izolacjepiankowe.com.pl
you-tube

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową

Sposoby ocieplenia poddasza

Ocieplenie poddasza stanowi spore wyzwanie dla inwestorów. Od jakości izolacji w dużej mierze zależy energochłonność budynku oraz stabilność temperatury na poddaszu podczas mrozów zimą i upałów latem, co w bezpośredni sposób przekłada się na komfort mieszkania. Na rynku dostępne są tradycyjne metody oraz te bardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie. Mając na myśli tą drugą grupę metod ociepleniowych, nie sposób pominąć ocieplenia poddasza technologią natrysku pianki poliuretanowej, która niezwykle szybko zyskuje popularność i przychylność inwestorów. Dzięki wielu zaletom, takim jak: bezspoinowość i szczelność izolacji, trwałość parametrów cieplnych przez wiele dziesięcioleci, czy szybkość aplikacji, ocieplenie poddasza pianką jest bardziej efektywne od tradycyjnych sposobów.

Niemniej jednak, wokół tematyki ocieplenia poddasza pianką poliuretanową powstało wiele różnych wątpliwości i pytań, szczególnie dotyczących kwestii wentylowania dachu, paroprzepuszczalności pianki, a także jej palności czy wpływu na konstrukcje drewniane. Warto dokładniej przyjrzeć się zagadnieniu wentylowania dachu, który powinien być rozpatrywany w odniesieniu do konkretnej konstrukcji dachowej. W przypadku gdy mamy do czynienia z membraną dachową bez deskowania, ocieplenie dachu pianką wykonuje się bezpośrednio na membranę, a dach wentylowany jest dzięki przestrzeni między membraną a dachówką czy blachą. Sytuacja komplikuje się nieco bardziej gdy na dachu zastosowano deskowanie przykryte papą, a dopiero na papie zamontowano listwy i dachówkę. Gdyby w tym przypadku docieplenie zostało wykonane bezpośrednio na deski, wówczas dach nie byłby wentylowany w przestrzeni między deskowaniem a izolacją piankową. W takim przypadku, w celu prawidłowego wykonania ocieplenia w technologii pianki poliuretanowej, konieczne jest zamontowanie dodatkowej membrany dachowej między krokwiami umożliwiającej stworzenie 2-3 centymetrowej przestrzeni dylatacyjnej między membraną a deskowaniem. Dopiero wtedy możliwa jest aplikacja pianki na membranę i krokwie.

Ocieplenie poddasza pianką Kraków

Ciekawym zagadnieniem jest również ocieplenie poddaszy w budynkach już istniejących, na poddaszach wykończonych i zamieszkałych. Możliwe jest bowiem wykonanie izolacji dachu pianką bez ingerencji w przestrzeń mieszkalną, gdzie zdjęcie płyt gipsowych na poddaszu oznaczałoby remont wnętrza na szeroką skalę. Ocieplenie gotowego poddasza pianką można wykonać poprzez zdjęcie istniejącego pokrycia dachowego, wyjęcie starego materiału ociepleniowego, a następnie natrysk pianki od góry i ponowny montaż dachówek lub nowego pokrycia. Ocieplenie poddasza pianką jest metodą pozwalającą na stosunkowo szybkie wykonanie robót, co ma szczególne znaczenie w przypadku remontów użytkowanych budynków. W odniesieniu do budynków z dachami płaskimi, atrakcyjnym rozwiązaniem w zakresie termoizolacji jest ocieplenie dachu pianką zamknięto-komórkową od zewnątrz, która następnie może zostać zabezpieczona przeciwko promieniom UV specjalną farbą lub powłoką polimocznikową.

Ponieważ ocieplenie poddasza ma zasadniczy wpływ na energochłonność całego budynku, dlatego warto rozważyć wykonanie docieplenia poprzez natrysk pianki poliuretanowej, która z całą pewnością jest technologią skuteczną oraz proekologiczną, pozwalającą oszczędzać energię i zmniejszać emisję CO2 do atmosfery, oraz zapewniającą komfort użytkowania budynków.

Zalety ocieplania poddasza pianką poliuretanową

Pianka poliuretanowa jest materiałem, którego popularność wśród firm z branży budowlano-wykończeniowej nieustannie rośnie. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają z pewnością jej unikalne cechy, niezwykle cenione przez inwestorów. Po odpowiedniej aplikacji tworzywo to zapewnia doskonałe właściwości izolacyjne. Stosowane przez nas pianki są niepalne, a w przypadku kontaktu z płomieniami samoczynnie gasną, co przekłada się na brak możliwości rozprzestrzeniania ewentualnego pożaru.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową charakteryzuje się krótkim czasem aplikacji, a cena takiej usługi jest bardzo przystępna. W przypadku izolowania strychów w domkach jednorodzinnych (jedne z naszych najczęstszych zleceń, jeśli chodzi o Kraków, czy województwo małopolskie) proces nakładania pianki zamyka się zwykle w kilku roboczogodzinach. Zrealizowana przez nas izolacja jest szczelna i wykonana z pełną precyzją. Powłoka z pianki poliuretanowej, którą oferujemy cechuje się dodatkowo jednolitością struktury, brakiem spoin i widocznych połączeń, doskonałymi właściwościami cieplnymi oraz dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne i oddziaływanie czasu. W przypadku docieplania zewnętrznych części dachu, stosujemy izolację z pianki zamknięto-komórkowej, która zapewnia ochronę hydroizolacyjną, redukującą przepuszczalność wilgoci. W dostępnej na stronie galerii znajdują się zdjęcia, na których dość wyraźnie widać, na ile szczelne są realizowane izolacje.

Jeśli chodzi o województwo małopolskie, ocieplenie poddasza pianką poliuretanową wykorzystuje się najczęściej dla celów mieszkaniowych. Ze względu jednak na cenne właściwości pianki poliuretanowej, izolacja poddasza przy jej wykorzystaniu może zostać zastosowana również w celu uzyskania w pełni funkcjonalnej i bezpiecznej przestrzeni magazynowej, gospodarczej lub industrialnej.

Warto także wspomnieć, że atrakcyjna cena pianki poliuretanowej skłania coraz więcej inwestorów oraz osób prywatnych do ocieplania przestrzeni właśnie przy wykorzystaniu tej metody. Jest to rozwiązanie szybkie, niezwykle wydajne i bardzo opłacalne w porównaniu z alternatywnymi technikami izolacji.

Szczegółowa lista zalet ocieplania poddasza pianką poliuretanową:

  • doskonałe i długotrwałe właściwości izolacyjne, które szczelnie zamykają ciepło wewnątrz pomieszczenia,
  • jednolita konsystencja pianki, pozbawiona widocznych zgrzewów i połączeń,
  • wyśmienita przyczepność zapewniająca kompleksowość w kwestii możliwych do izolowania materiałów,
  • wysoka odporność na czynniki zewnętrzne (w odniesieniu do pian o zamkniętej strukturze komórek),
  • brak negatywnego oddziaływania na strukturę drewna,
  • szybkość aplikacji,
  • niepalność i bardzo wysoka tolerancja temperaturowa,
  • odciążenie konstrukcji poddasza, w stosunku do innych metod ociepleniowych,
  • uniknięcie problemów związanych z uszkodzeniami izolacji przez gryzonie,
  • atrakcyjnacena usługi oraz krótki czas jej wykonywania.

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, zachęcamy do sprawdzenia, w jaki sposób przebiega ocieplenie poddasza pianką poliuretanową. Serdecznie zapraszamy do wizyty w dziale „galeria”. Dostępne są tam zdjęcia wykonanych przez nas realizacji na terenie miast takich jak Kraków i Wieliczka.

Zapraszamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań.