+48 609 479 000
+48 12 251 54 23
biuro@izolacjepiankowe.com.pl
you-tube

Ocieplenie pianką poliuretanową

Ocieplenie pianką poliuretanową jest technologią coraz częściej wybieraną przez inwestorów, ze względu na właściwości i zalety materiału, który pod warunkiem poprawnej aplikacji, jest doskonałym izolatorem i z powodzeniem może być stosowany zarówno do izolacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej (pianka zamknięto-komórkowa). Stosowane przez nas pianki są materiałami samogasnącymi i nie rozprzestrzeniającymi ognia, co znajduje potwierdzenie w dokumentacji technicznej producenta.

Aplikacji pianki poliuretanowej dokonuje się szybko (w budownictwie jednorodzinnym zazwyczaj 1 dzień) i szczelnie. Powstała jednolita powłoka nie ma łączeń, a jej struktura pozostaje niezmienna w długim okresie czasu. Doskonałe i trwałe w czasie parametry cieplne stanowią niewątpliwie jedną z najważniejszych zalet tej metody izolacji.

W przypadku izolacji zewnętrznej dachów czy fundamentów – ocieplenie pianką poliuretanową zamknięto-komórkową posiadającą właściwości hydroizolacyjne – pozwala na szczelne zabezpieczenie budynków przed wodą.

Pianka jest też z powodzeniem stosowana w obiektach przemysłowych i rolniczych. Ocieplenie pianką poliuretanową jest metodą często wybieraną w przypadku remontów starych hal czy obiektów inwentarskich.

Co istotne, cena za usługę ocieplenia pianką jest bardzo konkurencyjna w stosunku do pozostałych technologii, dlatego technologia ta coraz bardziej się popularyzuje.

Główne zalety ocieplenia pianką poliuretanową:

  • bardzo dobre parametry termoizolacyjne, które nie ulegają pogorszeniu z upływem lat – najlepsza metoda izolacji dostępna na rynku,
  • jednorodna struktura powłoki bez łączeń i spoin,
  • możliwość aplikacji na różne podłoża – bardzo dobra przyczepność,
  • trwałość pod względem mechanicznym,
  • wodoszczelność – znikoma nasiąkliwość pianki, doskonała hydroizolacja fundamentów,
  • nie powoduje butwienia konstrukcji drewnianych,
  • nie wymaga użycia żadnych akcesoriów montażowych ani folii,
  • odporność na wysokie i niskie temperatury,
  • wzmocnienie i usztywnienie oraz zmniejszenie obciążenia izolowanej konstrukcji,
  • zapobieganie zjawisku wkraplania się wody,
  • szybkość wykonania izolacji,
  • niższe koszty eksploatacji budynku,
  • możliwość wykonania izolacji w trudno dostępnych miejscach.

 

Technologia i zastosowanie

Pianka poliuretanowa jest jednym z najefektywniejszych i jednocześnie najbardziej popularnych rozwiązań w dziedzinie izolacji hydro oraz termicznych. Ocieplenie pianką poliuretanową stosuje się w celu przystosowania pomieszczeń lub budynków do celów mieszkalnych, przemysłowych i gospodarczych. Materiał ten jest niezwykle ceniony w branży budowlano-wykończeniowej, przede wszystkim za posiadane właściwości oraz optymalne cechy izolacyjne. W zależności od rodzaju (pianki otwarto lub zamknięto-komórkowe) charakteryzuje się współczynnikiem przewodności cieplnej w zakresie od 0,02 do 0,039 W/mK. Dodatkowo, jeśli chodzi o Kraków i okolice, atrakcyjna cena pianki poliuretanowej bardzo zachęca inwestorów do jej stosowania.

Natrysk pianki poliuretanowej

Ocieplanie pianką poliuretanową odbywa się za pośrednictwem specjalistycznych wysokociśnieniowych agregatów natryskowych, a otrzymana struktura warstwy izolacyjnej jest bardzo szczelna, jednorodna oraz pozbawiona różnorakich spoin i łączeń.

Konkurencyjna cena oraz wysoka funkcjonalność powoduje, że ocieplenie pianką poliuretanową stosuje się w najrozmaitszych celach. Wśród najpopularniejszych z nich znajdują się:

  • Izolacja poddasza – rozwiązanie to umożliwia szczelne zamknięcie ciepła w obrębie strychu.. Dodatkowo sprężystość i elastyczność pianki poliuretanowej pozwala umocnić strukturę sufitu poprzez zrównoważenie sposobu rozkładania jego ciężaru.
  • Docieplanie wewnętrznej konstrukcji budynku – w wielu przypadkach ocieplanie pianką poliuretanową stosuje się po to, by uszczelnić izolację wewnętrznych ścian budynku. Metoda ta przeznaczona jest przede wszystkim dla domków szkieletowych, konstruowanych przy użyciu drewna, jednak wykorzystuje się ją również przy innych typach budownictwa. Ogólna zasada działania opiera się w tym przypadku na wypełnianiu ubytków i pustych przestrzeni w obrębie struktury ścian.
  • Izolowanie sufitów, stropów i fundamentów – unikalne cechy pianki poliuretanowej umożliwiają aplikowanie jej pod najróżniejszym kątem, co umożliwia efektywną pracę przy jej użyciu nawet w trudno dostępnych przestrzeniach. Podczas docieplenia stropów poszczególne warstwy można nakładać zarówno od góry, jak i od dołu. Z cech bardzo cenionych przy tego typu izolacjach warto również wspomnieć o możliwości redukowania objętości pianki, co ma szczególnie duże znaczenie dla dokonywania konserwacji bardziej wiekowych obiektów. Ocieplenie pianką poliuretanową w przypadku fundamentów gwarantuje z kolei ochronę przed wilgocią szczelną izolację cieplną. W zależności od typu ocieplanych obiektów, zastosowanie pianki poliuretanowej można podzielić na dwie podstawowe grupy – budynki mieszkalne oraz zabudowania industrialne i gospodarcze.

Bazując na naszych najczęstszych zleceniach w obrębie miast takich jak Kraków czy Wieliczka, poniżej wymieniliśmy najpopularniejsze rodzaje konstrukcji izolowanych przez nas z użyciem pianki poliuretanowej:

  • domy wolnostojące, segmenty oraz mieszkania,
  • przestrzenie magazynowe, przemysłowe i wytwórcze,
  • rozmaite punkty usługowe,
  • pomieszczenia chłodzące oraz miejsca składowania roślin, owoców i warzyw,
  • budynki gospodarcze.