+48 609 479 000
+48 12 251 54 23
biuro@izolacjepiankowe.com.pl
you-tube

Natrysk pianki

Technologia ociepleniowa wykorzystująca piankę poliuretanową (PUR) jest obecnie jednym z najlepszych rozwiązań stosowanych w budownictwie jednorodzinnym i przemysłowym. Swoje powodzenie zawdzięcza wielu zaletom obejmującym dobre właściwości termiczne i szczelność, a także cenę porównywalną do tradycyjnych metod izolacji. Brak mostków termicznych izolacji wykonanej w tej technologii uzyskuje się poprzez natrysk pianki bezpośrednio na izolowaną płaszczyznę, dzięki czemu w powstałej powłoce nie ma łączeń i spoin. Natryskowa technologia aplikacji pianki pozwala na wykonanie izolacji w miejscach trudno dostępnych i szczelinach, gdzie trudno byłoby zastosować inne metody uszczelniania.

W zależności od izolowanej powierzchni i potrzeb inwestora dokonuje się wyboru rodzaju pianki poliuretanowej do natrysku po uwzględnieniu zarówno jej parametrów cieplnych, jak i zastosowania (wewnętrznego lub zewnętrznego). Ponieważ natrysk pianki z powodzeniem można wykonać zarówno wewnątrz budynków (ocieplenie poddasza, ścian, sufitów), oraz na zewnątrz (izolacja fundamentów, dachów płaskich i zielonych) w budownictwie nowym, a także modernizowanym, jest to ciekawa alternatywa dla dotychczasowych metod obejmujących, np. problematyczną izolację dachów wykonaną z papy (natrysk pianki może zostać wykonany bezpośrednio na starą płaszczyznę papy).

Natrysk pianki wykonany przez doświadczonego operatora pozwala na uzyskanie gładkiej, lekko pofalowanej powierzchni bez ubytków i łączeń, dzięki czemu osiąga się najwyższe parametry izolacyjne i zapobiega utracie ciepła.

 

Jak przebiega profesjonalny natrysk pianki poliuretanowej?

Podczas wyboru sposobu docieplania za pośrednictwem pianki poliuretanowej należy pamiętać, że ten środek izolacyjny dzieli się na dwa podstawowe typy. W zależności od struktury materiału, wyróżnia się zatem:

  • Zamknięto-komórkowe pianki poliuretanowe – posiadają dużą gęstość i w przypadku lokalizacji takich, jak Kraków czy województwo śląskie, wykorzystywane są przeważnie do docieplania obiektów industrialnych, przestrzeni magazynowych, pomieszczeń do przechowywania artykułów spożywczych oraz wszelkiego rodzaju budynków gospodarczych, a także do izolacji dachów płaskich
  • Pianki poliuretanowe otwarto-komórkowe – cechują się mniejszą gęstością niż wcześniej opisany rodzaj pianek oraz w nieco gorszym stopniu zatrzymują ciepło, jednak są przy tym również bardziej przepuszczalne dla powietrza i zawartej w nim wilgoci. Cecha ta umożliwia powłoce izolacyjnej oddychanie oraz przekłada się na zwiększenie jej dźwiękoszczelności. Natrysk pianki otwarto komórkowej stosuje się przede wszystkim na potrzeby izolacji stropów oraz w obrębie wewnętrznych części dachów i ścian w domach jednorodzinnych.

Natrysk pianki – wykonanie

Sam proces natrysku pianki może sprawiać wrażenie dość łatwego i przebiegającego niezwykle sprawnie. Dzieje się tak, o ile tylko za jego wykonanie wezmą  odpowiedzialność wyspecjalizowani wykonawcy. Powyższy stan rzeczy spowodowany jest koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu, dużego doświadczenia, sprawności manualnej i ogólnej precyzji nabytej dzięki wieloletnim praktykom.

Przed przystąpieniem do czynności należy przygotować przestrzeń, która będzie docieplana. W tym celu miejsce pracy musi zostać wyczyszczone, a poziom ewentualnej wilgoci zredukowany. Następnie – w zależności od konkretnego przedsięwzięcia, przykładowo przy ociepleniu poddasza – może zaistnieć konieczność wykonania dodatkowych zadań, takich jak instalacja specjalnych kotew, na których – po rozpyleniu pianki – zamocowane zostaną gips-kartonowepłyty. Warto także zadbać o stosowne zabezpieczenie okien, parapetów i drzwi, jeśli znajdują się one w obrębie obszaru pracy.

Aby rozpocząć natryskiwanie pianki poliuretanowej – oprócz elementarnego wyposażenia, takiego jak kombinezon i maska ochronna – trzeba posiadać specjalistyczny agregat ciśnieniowy. Przy jego pomocy materiał izolacyjny zostaje rozpylony w obrębie docieplanej powierzchni. Po krótkiej chwili od aplikacji za jego pośrednictwem, pianka zwiększa swoją objętość, a następnie zastyga. Natrysk przeprowadza się zwykle od dolnej części obiektu wzwyż.. Jeśli natrysk pianki wykonują profesjonaliści, wszystkie czynności przebiegają sprawnie i przy niskim nakładzie czasu, a efekt końcowy pozwala uzyskać szczelną i doskonale izolującą ciepło oraz wilgoć powłokę.

Wykonaliśmy wiele funkcjonalnych realizacji zarówno dla klientów z naszych okolic (Kraków, Wieliczka), jak i z bardziej oddalonych obszarów Polski – np. województwo śląskie. Wszystkich z Państwa, którzy byliby zainteresowani metodą izolacji obiektów za pośrednictwem pianki poliuretanowej, gorąco zapraszamy do kontaktu.